Wybierz autora

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Richard Erdoes
Alfonso Ortiz
Mity i legendy Indian Ameryki Północnej
przeł. Agata Świerzowska

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej to pierwsza część tłumaczenia wyboru jednego z największych i najlepiej opracowanych zbiorów opowieści, mitów i legend Indian Ameryki Północnej. Znajdują się tutaj opowieści plemion zamieszkujących różne tereny, od Alaski i północnej Kanady, Wielkie Równiny aż po Zatokę Meksykańską. Książka po raz pierwszy została wydana w 1984 roku w USA i ciągle jest wznawiana stanowiąc klasykę antropologii i mitologii plemion indiańskich.
Autorami tego zbioru są badacze amerykańscy, profesor antropologii Alfonso Ortiz oraz pisarz Richard Erdoes. Przekładu na język polski dokonała dr Agata Świerzowska z UJ. Książkę wydało krakowskie wydawnictwo Alter.
 „Wiele z przedstawionych tu opowieści – piszą autorzy we wstępie do oryginalnego wydania – zostało zebranych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie były publikowane, inne zostały zamieszczone tutaj w nowej wersji. Niektóre opowieści zostały zanotowane podczas powwow, przy ognisku, inne zapisano w czasie podróży samochodem. Większość z nich została nagrana, kilka zredagowano tak, aby stały się zrozumiałe dla współczesnego czytelnika”.

Info o autorach
Richard Erdoes (1912-2008) – pisarz, artysta i ceniony popularyzator wiedzy o plemionach indiańskich Ameryki Północnej, ich tradycyjnym życiu, zwyczajach oraz przemianach kulturowych i współczesnych problemach z zachowaniem tożsamości. Działacz społeczny, znany bojownik o prawa Indian, był aktywnie działającym członkiem AIM (Ruchu Indian Amerykańskich).
Alfonso Ortiz (1939-1998) – profesor antropologii Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Nowego Meksyku. Jeden z pierwszych antropologów pochodzenia indiańskiego (San Juan Pueblo/Ohkay Owingeh), który do badań naukowych włączał tradycyjną wiedzę plemienną. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących kultur indiańskich.

Produkty powiązane

Produkt dnia
Życie na Równinach
Życie na Równinach
48,00 zł
szt.
Promocje
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
66,00 zł 33,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl