Wybierz autora

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej cz. II

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Richard Erdoes
Alfonso Ortiz
Mity i legendy Indian Ameryki Północnej cz. II
przeł. Agata Świerzowska
Recenzja merytoryczna: dr Bartosz Hlebowicz, dr Radosław Palonka, dr Michał Wasilewski

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej cz. II to wybór mitów i legend Indian Ameryki Północnej z jednego z największych tego typu zbiorów, zebranych i opracowanych przez Richarda Erdoesa i prof. Alfonso Ortiza. Znajdują się tutaj opowieści plemion zamieszkujących różne tereny, od Alaski i północnej Kanady aż po Meksyk. Książka po raz pierwszy została wydana w 1984 roku w USA i ciągle jest wznawiana, stanowiąc klasykę antropologii i mitologii plemion indiańskich Ameryki Północnej.
Opowieści tutaj zawarte zostały podzielone według określonych kategorii tematycznych na dziesięć rozdziałów. Każdy z rozdziałów otwiera krótkie wprowadzenie, w którym autorzy wyjaśniają specyfikę zamieszczonych tu mitów i zwracają uwagę na niektóre istotne szczegóły. Zamieszczone w tym wydaniu ilustracje są oryginalnymi motywami zaczerpniętymi z ikonografii ceramiki i sztuki naskalnej różnych kultur indiańskich Ameryki Północnej.

Info o autorach
Richard Erdoes (1912-2008) – pisarz, artysta i ceniony popularyzator wiedzy o plemionach indiańskich Ameryki Północnej, ich tradycyjnym życiu, zwyczajach oraz przemianach kulturowych i współczesnych problemach z zachowaniem tożsamości. Działacz społeczny, znany bojownik o prawa Indian, był aktywnie działającym członkiem AIM (Ruchu Indian Amerykańskich).
Alfonso Ortiz (1939-1998) – profesor antropologii Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Nowego Meksyku. Jeden z pierwszych antropologów pochodzenia indiańskiego (San Juan Pueblo/Ohkay Owingeh), który do badań naukowych włączał tradycyjną wiedzę plemienną. Autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących kultur indiańskich Ameryki Północnej.

Tłumaczka
dr Agata Świerzowska, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tłumaczy: studentom zawiłości religioznawstwa porównawczego, współczesnych teorii religii, antropologiczne wizje rzeczywistości, a z języka angielskiego literackie różności, które w taki czy inny sposób pozwalają lepiej poznać świat
.

 

Produkty powiązane

Produkt dnia
Życie na Równinach
Życie na Równinach
48,00 zł
szt.
Promocje
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
66,00 zł 33,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl