Wybierz autora
Książka gen. Custera

Główną opowieść Custer rozpoczyna od udziału w ekspedycji generała majora Winfielda S. Hancocka wiosną 1867 roku, a kończy na przygotowaniach do ekspedycji w Góry Czarne (Black Hills) w 1874 roku. Nie ogranicza się wyłącznie do opisu działań wojennych czy przygód na Równinach, lecz przybliża czytelnikowi barwnym językiem także naturę kraju, florę i faunę, oraz – nie bez zachwytu – samych Indian, z którymi się zaprzyjaźnił i z którymi walczył, ich wygląd, charakter i obyczaje, które z ogromnym zainteresowaniem etnografa–amatora obserwował i starał się jak najwięcej o nich nauczyć. Miłą niespodzianką jest wzmianka o "siedmiu plemionach lub grupach" Siuksów, świadcząca o całkiej niezłej orientacji autora w strukturze ludu Siuksów Teton.

Czytelnik spotka tu słynnych wodzów Zabójcę Paunisa, Samotnego Wilka, Satantę, czy Rzymskiego Nosa, przywódcę stowarzyszenia szejeńskich wojowników Żołnierzy Psów, nieprzejednanie walczących z naporem białego człowieka, ale także i tych rzadziej opiewanych przez pisarzy, bo bardziej przyjaznych generałowi Małą Skałę i Małą Derkę, wodzów Szejenów, Małego Kruka i Żółtego Niedźwiedzia, wodzów Arapahów, czy Małego Bobra, wodza Osedżów i jego prawą rękę Twardego Sznura. Poza Indianami generał Custer uwiecznił na swych kartach wielu białych towarzyszy, żołnierzy i cywilów. Szczególną sympatią obdarzył dwóch sławnych ludzi Zachodu: Mosesa E. Milnera, znanego jako California Joe, oraz Jamesa Butlera Hickoka, czyli Dzikiego Billa. Czytelnik pozna też wzruszające losy dwóch białych kobiet wziętych do niewoli przez Indian.

Generał Custer szeroko i krytycznie opisuje także ze swego punktu widzenia politykę rządu amerykańskiego względem ludów indiańskich, problem korupcji i patologii w świecie polityki i systemie zarządzania rezerwatami, co niewątpliwie jest kolejną bezcenną zaletą niniejszej pracy, tym cenniejszą, jeśli pamiętamy, iż są to informacje z pierwszej ręki. Miłośnika historii wojskowości z kolei zainteresują liczne opisy zwykłego, codziennego życia amerykańskiego kawalerzysty oraz wszelkie związane z nim obyczaje, jak również barwne charakterystyki dowódców, na przykład generała Philipa H. Sheridana.

"Często myślę, że gdybym był Indianinem, wolałbym żyć wśród tych, którzy należą do otwartych Równin, niż z tymi, którzy są zamknięci w granicach rezerwatu i odbierają błogosławione zasiłki od cywilizacji. Indianin nie wymaga od życia ani luksusów, ani spełniania zachcianek. Może polować, wędrować i obozować kiedykolwiek i gdziekolwiek zechce, ale zawsze pod warunkiem, że nie jest to przeszkodą w postępie cywilizacji".
fragment książki

Produkt dnia
Zimowe kroniki
Zimowe kroniki
39,00 zł
szt.
Promocje
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
Tawacin pakiet: wszystkie dostępne numery
63,00 zł 31,50 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl