Marek Hyjek
WÓDZ JÓZEF Z DOLINY WALLOWA
Właśnie ukazała się pierwsza w języku polskim biografia Wodza Józefa z ludu Nez Perce. Marek Hyjek kreśli odmienny od tradycyjnego wizerunek człowieka, który nie miał ambicji zostania bohaterem. Chciał żyć spokojnie, zgodnie z tradycją przodków wzbogaconą o cywilizacyjne dobra białego człowieka. I tylko tyle.
Przesłaniem tej książki jest rzetelne ukazanie dziejów Wodza Józefa, opisanych jako komplementarna część historii Nez Perce, poczynając od lat poprzedzających narodziny Józefa, poprzez kolejne etapy jego życia, aż do śmierci z dala od rodzinnego domu.
Tułacza droga do domu nie była jedynym dramatem wodza Nez Perce. Równie zawiła, ale jakże ważna była jego droga do pojednania. Do pojednania wewnątrz własnego ludu, jak i do nawiązania przyjaznych relacji z białymi Amerykanami.
Leszek Michalik
ODŻIBUEJOWIE
ODŻIBUEJOWIE byli jednym z najważniejszych ludów Północno–Wschodniego Obszaru Leśnego Ameryki Północnej. Dramatyczna historia podboju kontynentu obeszła się z nimi wyjątkowo łaskawie, uniknęli bowiem okrutnych konfrontacji z białymi przybyszami, nie dziesiątkowały ich, jak wiele innych ludów, epidemie chorób zakaźnych przywleczonych z Europy, do dzisiaj zachowali język i wiele elementów rodzimej kultury, większość z nich zamieszkuje na dawnych ziemiach przodków.
Ich pełna finezji sztuka, poezja, mitologia, zadziwiające praktyki lecznicze, bogata kultura duchowa i materialna sprawiły, że Odżibuejów nazywano Czarodziejami Lasu.
Leszek Michalik (1955-2020) już nie zdążył dokończyć monografii tego jednego z największych ludów tubylczych Ameryki Północnej. Przygotowany materiał przejrzał i uzupełnił Marcin Pejasz, autor "Szaunisów".